Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

· Çamaşır Makinesi ·

En çok kullanılan beyaz eşyalar arasında yer alan çamaşır makineleri düzenli olarak bakımı yapılması gereken cihazlardır ve sürekli neme maruz kaldıklarından dolayı küflenme oranları da yüksektir. Çamaşır makinesindeki deterjan artıkları düzenli olarak temizlenmediğinde çamaşırlar iyi yıkanmayacağı gibi zaman içinde kıyafetlere kötü kokular da sinebilir. Çamaşır makinenizin kullanım ömrünü artırmak ve çamaşırlarınızın daha temiz yıkanmasını sağlamak için düzenli aralıklarla makinenizi dezenfekte etmenizi ve bakımını yapmanızı öneririz. Bilmeniz gereken bütün önemli bilgiler yazımızın devamında mevcut.

Çamaşır makinenizi tam doldurmadan çalıştırmayın. Tam dolu çamaşır makinesi ile yüksek oranda enerji tasarrufu sağlarsınız. Çamaşır makinesinin filtrelerini temizlerken filtre kapaklarını tam olarak kapattığınızdan emin olun.

BUNLARA DİKKAT

Deterjan Gözleri Temizliği

Çamaşır makinesinin en çok kirlenen bölümlerinden biri deterjan ve yumuşatıcı gözleridir. Özellikle çamaşırlarınız için toz deterjan kullanıyorsanız bu bölümlerde sık sık tortular birikir ve bölmelerin yan taraflarına yapışarak çürür. Düzenli olarak deterjan ve yumuşatıcı gözü temizliği yapılmadığı takdirde kötü kokular ve küf oluşumu kaçınılmaz hale gelecektir. Çekmece şeklinde tasarlanan bölümü, makineninizin kullanım kılavuzundaki talimatları takip ederek kolayca yerinden çıkartabilirsiniz. Çıkarttığınız parçayı bol suyun altına tutarak tüm tortularından ayırıp kurutmayı ve daha sonra nemli bir bezle çekmecenin haznesini sildikten sonra yerine takmayı unutmayın..

Su Giriş Filtresi Temizliği

Çamaşır makinelerinin arkasında yer alan su giriş vanalarının ve hortumlarının ucunda filtreler bulunur. Su giriş filtreleri su içinde yer alan pislik ve yabancı maddelerin makineye girmesine engel olur. Düzenli olarak temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan su giriş filtreleri tıkanarak makinenin arızalanmasına neden olabilir. Kirlenen filtreleri temizlemek için muslukları kapatıp su giriş hortumlarını çözmelisiniz. Su giriş vanasında bulunan filtrelerin üzerini ince bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Su giriş hortumlarındaki filtreleri de contası ile birlikte çıkarıp yine bol su ile temizleyebilmek mümkün.

Pompa Filtresi Temizliği

Çamaşır makinesi pompa filtresi, yıkama suyu tahliye edilirken bozuk para, kumaş havı, düğme gibi yabancı maddelerin pompaya girmesini önler. Pompanın daha uzun süre kullanılmasını sağlayan pompa filtresi çamaşır makinesi her kullanıldığında temizlenmelidir. Aksi takdirde yabancı cisimler filtrenin tıkanmasına neden olur ve kirli suyun dışarıya atılmasında problemler yaşayabilirsiniz. Pompa filtresi temizliği için öncelikli olarak makine içindeki suyu boşaltmalısınız. Makinenizin pompa çıkış hortumunu yuvasından çıkartıp içindeki suyu bir kaba boşaltabilirsiniz. Suyu tamamen boşalttıktan sonra hortumu yerine yerleştirip makinenizin sağ alt köşesinde yer alan filtre kapağını açabilirsiniz. Filtre içindeki kalıntıları temizledikten sonra filtre kapağını tam olarak kapatmayı unutmayın.

Tambur Temizliği

Makinenize çamaşır atarken iğne, bozuk para gibi metal maddeler bırakmadığınızdan emin olmalısınız. Metal maddeler çamaşır makinesinin tamburunda kalarak pas lekeleri meydana getirebilir. Çamaşır makinenizin yıkama işlemi bittikten sonra tamburu nemli bir bezle silmeniz ve makinenizin kapağını açık bırakarak havalandırmanız makinenizin sağlığı açısından önemlidir. Tambur üzerinde pas lekelerine rastlarsınız bu lekeleri klorsuz bir temizleme ürünü ile temizleniz doğru olacaktır. Lekeleri temizlerken bulaşık teli gibi sert cisimler kullanmamanızı öneririz.

Conta Temizliği

Çamaşır makinenizden gelen küf ve kötü kokuların kaynağı genellikle lastik contadır. Nemli bir bölge olan conta üzerinde zaman içinde deterjan kalıntıları birikir. Sürekli ıslak olan bu bölgede deterjan ve kirlerin birikimi bir süre sonra küflenmeye ve kötü kokulara neden olacaktır. Bu problemi önlemek için çamaşır makinenizin lastik contasın kuru bir bezle silebilirsiniz. Belirli aralıklarla da çamaşır makinesi contasındaki mikrop ve küfler için antiseptik özelliği bulunan deterjanlarla temizlemenizi öneririz.

Makinenizi Kireçten Koruyun

Çamaşır makinelerinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri rezistansın kireçlenmesidir. Kireçlenen rezistans suyun ısınmasını engeller ve elektrik sarfiyatını artırır. Kullanılan deterjanlar ya da şebeke suyu nedeniyle meydana gelen kireçlenmelerin önüne geçmek için kireç önleyiciler, deterjan ile birlikte kullanılabilir.

Çamaşır Makinesi Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Sorunsuz çalışan bir çamaşır makinesine sahip olabilmek için bakımları düzenli olarak yapmak gerekir. Unutulmamalı ki, küf ve kir hızla çoğalan maddelerdir. Ayda en az iki defa çamaşır makinenizin genel temizliğini yapmanızı öneririz. Ayrıca makinenizin kapağını her kullanımdan sonra açık bırakıp içindeki havanın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak çamaşır makinesinin temizlenmesi olası arızaların önüne geçerek makinenizin daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Tamir için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.temizsozluk.com.tr/camasirlar/camasir-makinesi-bakimi-nasil-yapilir.html

Hatay Antakya bölgesinde beyaz eşya tamir hizmeti vermekteyiz.
Bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
03265033434